Genel Kültür

3 Yapraklı Yonca Hikayesi

Yonca, baklagiller ailesinden olarak malum kuraklığa olabildiğince dayanıklı bir yapıya haiz oldukları için kurak bölgelerde de yetişmekte olan bir nebat türüdür. Daha çok hayvan yemi açısından kullanılmalarının yanısıra bunun yanı sıra talih sembolü şeklinde de bilinirler. Peki nelerdir bu 3 yapraklı yonca hikayesi?

Bunun yanısıra olabildiğince fazla faydaları vardır ve bilhassa potasyum ve fosfor açısından varlıklı olan topraklarda yetişen yoncalardan daha çok verim alındığı da bilinmektedir. İnsanlar için ise hem sıhhat açısından hem de mistik bir nebat olarak batıl inançlar nedeniyle takılarda ya da değişik ürünlerde kendisi, resmi ya da biçimi kullanılan bu bitkinin 3 yapraklı yonca ve 4 yapraklı yonca olarak ayrılan çeşitleri bulunmaktadır. 3 yapraklı yonca çoğu yerde karşınıza çıkabilmesinin yanısıra 4 yapraklı yonca olabildiğince zor bulunmaktadır.

Yoncanın Tarihi

Yoncanın tarihine göz gezdirdiğimizde ise bu bitkinin aşağı yukarı olarak 3300 senedir dünyamızda bulunmuş olduğu ve kullanıldığından dile getirmemiz mümkündür. Bunun yanısıra aşağı yukarı her ülkede bulunurlar. Bunun yanısıra bilhassa İrlanda’da bir sembol olarak bilinirler.

Birçok değişik kültür içinde de yoncanın önemi paha biçilemez derecededir. Bununla beraber Hristiyanların inancına göre Havva’nın elinde dört yapraklı bir yonca ile gezdirilmiş olduğu söylenmektedir. Aynı şekilde Vikingler de bu sembolü kullanırlardı. Bunun yanısıra Sezar döneminde de yoncaya ait tasvirler bulunmaktadır.

Mısır’da aynalarda, Hindistan’da giysilerde kullanılan bu nebat bunun yanı sıra Kızılderililer için de avcılıkta talih açısından kullanılmaktaydı.

Her kültür içinde iyilikleriyle anılan bu bitki, bazıları için aşkın yolda bulunduğunu çağrıştırırken bazıları için talih getirmiş olduğu ve kötülüklerden koruduğu anımsatılır.

Yonca Sembolünün Anlamı

Yonca sembolünün anlamı ise bahsedilmiş olduğu suretiyle çoğu değişik iyi ve ahenkli düşüncedir. Özellikle bir yoncayı üzerinizde taşımanın, size bir imtiyaz kattığına inanılır. Bunun yanısıra yoncalardan dilekler dilemek için kullanılır. Bu dileklerin gerçekleşeceğine de inanma gibi bir vaziyet da karşımıza çıkabilmektedir.

Özellikle 4 yapraklı yonca, olabildiğince seyrek bulunmuş olduğu için kıymetli olarak görülür. Bu bitkiyi bulan insanların şansların döndüğüne inanılmakta. Bu insanoğlu ise hayatlarında dönüm noktasını beklerler. Uğur sunduğuna inanılan 4 yapraklı yonca anlamına hitaben bulan kişiler değişik eylemler açısından cesaret kazanırlar. Örneğin aşık olan bir şahıs sevilmiş olduğu insana itiraf eder ya da finansal yönden sorun çeken kişiler piyango oynar ya da yeni bir iş için başvuruda bulunurlar.

Dört yapraklı yoncanın her bir yaprağının değişik bir anlamı olduğuna inanılmaktadır. Buna göre ümit, inanç, aşk ve talih yaprakları olduğu söylenmektedir.

Yoncanın Faydaları Nelerdir?

Yoncanın faydaları ise bilhassa insan vücudu üstünde kendini belli etmektedir. Buna göre çoğu değişik yararı olan bu nebat öncelikle çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırmaktadır. Aynı şekilde anne sütünü de arttırmaktadır.

Bunun yanısıra bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kansızlığa iyi geldiği ve mide problemlerini yatıştırdığı da bilinmektedir. Aynı şekilde hazım sisteminde düzenleyici tesiri vardır ve romatizma rahatsızlıkları için de kullanılmaktadır.

Kolestrolü düşürür ve böbreklere de iyi gelir daha detaylı olarak idrar söktürücü olduğu bilinmektedir. Son olarak mantar hastalıklarının tedavisinde de kullanılmakta. Günümüzde yonca, birtakım ilaçların içeriklerinde de kendini göstermektedir.

Yonca Sembolü Nasıl Kullanılır?

Yonca sembolünü kullanmak için değişik şekiller öneri edilmektedir. Özellikle takıların, anahtarlıkların ve ev dekorasyonları üstünde kullanılan yoncanın şahsa ya da eve talih getirir. Bolluk ve bolluk sunulacağına inanılmaktadır. Bununla beraber yonca bulan bir kişinin bu yoncayı cüzdanında ya da telefon kabı içinde de saklamış olduğu bilinmekte. Aynı anlamda kitaplar içinde da saklanmaktadır.

Aynı şekilde yoncayı bir yerde saklamak ya da değişik malzemelerle takı haline getirmek de olabildiğince kullanılan bir şekildir.

3 Yapraklı Yonca ve 4 Yapraklı Yonca

3 yapraklı yonca hikayesi, 4 yapraklı yoncaların yanısıra sönük kalsa da aslolan olarak 3 yapraklı yoncaların da talih getirdiğine inanılmaktadır. Bu anlamda bir yonca biçimi çizilmesi bile her toplulukta iyiliği ve güzelliği çağrıştırmaktadır.

Efsanelere göre bu seyrek bitkinin bulunması, şahıs için kusursuz bir zamanın başladığının işaretidir. Bunun yanısıra sadece bu bitkinin bir şeklinin dahi iyi talih ve saadet getireceğine inanılmaktadır. Bu sebeple de her alanda olabildiğince fazla kullanılırlar.

Son olarak 3 Yapraklı Yonca Hikayesi yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5 / 5. 65214

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu