Sağlık

Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi

Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi yazımız ile karşınızdayız. Topuk dikeni niçin olur? ya da Topuk dikeni tabii tedavi iyi mi olur? gibi sorularınıza bu yazımızda yer vereceğiz. Öncelikle gün içerisinde gerek devamlı ayakta duran gerek çok hareket durumunda olan kişilerin ayaklarında muhtelif rahatsızlıklar görülebiliyoruz. Ayaklarımızda oluşan bu hastalıkların gerilim kaynaklı olabileceğini de bilmek gerekiyor. Yazımızın içerisinde topuk dikeninin ne olduğunu, bitkisel tedavi yöntemlerini ve muhtelif işin ehli kişilerin yorumlarına bilhassa Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi mevzusuna yer vereceğiz.

Topuk Dikeni Nedir?

Ayak bağ dokusunda gerçekleştirilen hasardan oluşan bir rahatsızlıktır. Topukta bulunan kemiğimizin sivrilmesi ile gerçekleştirilen ilaveten büyümesiyle sizin ayağınıza batan bir hastalıktır. Genellikle bu kemikte 1-1,5 santimetre arasında uzama görülebilir. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde “Topuk çivisi, topuk iğnesi, parmak dikeni ya da ayak dikeni” şeklinde de söyleniyor. Bu hastalık genetik bir hastalık değildir. Aksine tedavisinin hızlıca gerçekleştirildiği bir hastalıktır.

Bu içeriğimize benzer olan Göz Seğirmesi Nasıl Geçer yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz gibi kemik büyümesinden oluşan bu sorunun aslolan deposu topuğunuzun alt kısmında ciddi oranda kalsiyum birikmesinden kaynaklanıyor. Topuk dikeni nedenleri:

 • Yürüyüş bozuklukları ve topuğa meydana getirilen fazla baskılar
 • Sert ve süratli yürüyüşler ya da koşu
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Taban bölümü fena olan ayakkabılar ya da fena giyilen terlik ya da ayakkabılar
 • Yaşın ilerlemesi
 • Şeker hastalığından
 • Düz taban rahatsızlığı olan kişilerde ortaya çıkıyor
 • Gün içerisinde çok uzun süre ayakta durmak
 • Topuğunuza aldığınız bir darbe ya da ayak burkulması

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir? Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Bu rahatsızlığın belirgin bir emaresi yoktur ama hastaların ciddi ağrı şikayetleri vardır. Ayrıca topuk Dikeni emareleri şunlardır:

 • 1-1,5 santimetre uzunluğunda bir şişlik
 • Ağrı olan bölge de ısı hissi
 • Yalın (Çıplak) ayakla yürümede zorlanma

Topuk dikenin olup olmadığını anlamanın en kolay ve etkili yolu röntgen çektirmekten geçiyor. Bu emarelere sahipseniz bir röntgen çektirmeniz iyi olacaktır.

Topuk Dikeninin Tedavisi Nedir? Topuk Dikeninin İlacı Nedir?

Öncelikle bitkisel olmayan tedavi şekillerinden bahsedelim. Bunlar topuk dikeni probleminizi tamamiyle çözüme ulaştırmak için değildir. Ağrıyı hafifletmek, ayağınıza gelen basıncı azaltmak ve ihtimaller içerisinde öteki sorunların önüne geçmek için etkilidir. Topuk dikeni için meydana getirilen tedaviler ise şunlardır:

 • Dinlenmek-İstirahat: Ayağınıza binen baskıyı azaltmak için uzanmanız ve ayağınıza yüklenmemeniz şişliği azaltacak ve ağrıyı en aza indirgeyecektir.
 • Şiş ve ağrıyan bölgeye buz koymak: Buz şişkinliği bir nebze de olsa indirecektir.
 • Çeşitli egzersizler: İnternette bulacağınız ya da fizik tedavi uzmanına danışarak öğrenebileceğiniz bir yöntemdir. Bu açma germe egzersizlerini uygularsanız kesinlikle yararını göreceksiniz.
 • Daha huzurlu ve topuk dikenine makul ayakkabı: Bu şekilde makul bir kundura almanız ağrınızı en aza indirecektir.
 • Ekstrakorporeal Şok Dalgası Tedavisi (ESWT): Bu kısaltmayı çok duyacaksınız, ESWT yüksek enerjiye haiz ses dalgalarını bölgeye aktararak bu alandaki topuk dikeninin iyileşmesini sağlar.
 • Akupunktur: Ağrı olan bölgeye batırılan iğneler ya da lazer ışınları sayesinde vücudu iyileşme açısından daha etkili hale getirir.
 • Ameliyat: Çok seyrek olsa da uygulanan ve problemi kökten çözen bir yöntemdir. Diğer tedavi şekilleri kafi olsa da bazen kullanılabiliyor.

Topuk Dikeni İlacı

Topuk dikeni için hususi bir deva piyasada yoktur. Fakat değişik ilaçlar doku iyileşmesini hızlandırarak, iltihabı durdurarak ya da muhtelif ağrı sorunlarını en aza indirgeyerek işe yaramaktadır. Bu ilaçlar şunlardır:

 • Ağrı Kesiciler: Ağız yolu ile alınan muhtelif ilaçlar vardır. Bu ilaçları hekim kontrolünde almanız gerektiği için uzmana danışmalısınız.
 • Krem ve Merhemler: Topuk dikeni için muhtelif apse giderici, ağrı kesici jel ya da merhemler mevcut.

Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi (Bitkisel Tedavi)

Topuk dikeni için uygulanan tabii ve bitkisel şekilleri sizler için derledik. İşte o yöntemler:

 • Elma Sirkesi: Bitkisel açıdan en mühim teknik olarak malum elma sirkesi şöyle uygulanır. Ayaklarınızı içine elma sirkesi konmuş ılık suya batırın ve yıkayın.
 • Epsom Tuzu: İçerisine epsom tuzu konmuş suya ayaklarını koyun. Daha sonrasında ayaklarınıza ovarak masaj yapın.
 • Zencefil Çayı: Normal bir halde zencefil çayı tükettiğinizde vücudunuz doku onarımı meydana getirecek ve iyileşme sağlayacaktır.
 • Soğan Kürü: 1 tane soğanı pişirip ezin sonrasında macuna yakın hale gelene kadar bu işleme devam edin. Biraz soğuduktan sonrasında bir bez yardımı ile ayağınızda ağrıyan yere sarın. Soğanın antibiyotik tesiri işe yarayacaktır.
 • Limon: Oldukça fazla işe yaradığı söylenen limon şöyle uygulanıyor. Limonu dilimleyin ve ayağınızda ağrıyan yere bir bez yardımı ile sarın. Bu prosedürü her gece yatmadan yapın ve üstüne çorap giyin. İşlem 1 hafta sürmektedir. 1 haftanın sonunda farkı göreceksiniz.
 • Karbonat: Yarım çay kaşığı karbonat ile 1 çay kaşığı suyu karıştırın ve bir macun haline getirin. Daha sonrasında topuğunuza ovarak bu macunu yedirin.

Topuk Dikeni İçin Ünlülerin ve Doktorların Önerileri

 • İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni: 2 yiyecek kaşığı çok acı olmayan kırmızı pul biberi havanda ilkin ezin. Daha sonrasında bunu bir tülbent yardımı ile topuk dikeni olan yere güzelce sarın. Akşamdan bağlayıp sabaha kadar durmalı ve bu prosedürü 3 gün süresince yapmalısınız. Daha sonrasında kuru üzümü havanda ezin ve bunu da tülbentle ayağınızdaki ağrı olan yere uygulayın. Bu prosedürü de 3 gün uyguladıktan sonrasında yedinci, sekizinci ve dokuzuncu gün kuzu üzüm ve pul biberi birlikte ezip ayağınıza uygulayın. İbrahim Saraçoğlu meydana getirilen bu programda bu işlemin başarı oranının yüzde 60-65 arasında bulunduğunu belirtti.
 • Feridun Kunak Topuk Dikeni: 1 yiyecek kaşığı elma sirkesi, yarım domates ve 1 tatlı kaşığı biberiye yağını karıştırıp ayağınızdaki ağrıyan bölgeye sürün sonrasında 1 tane lahana yaprağını üstüne kapatın. Bu prosedürü gece yatmadan yapabilirsiniz. Sabaha bir ağrı kalmayacağı söyleniyor. Ayrıca Feridun Kunak bu prosedürü yedi gün süresince yaparsınız net çözüm bulabileceğinizi söyledi.
 • Erman Toroğlu Topuk Dikeni: Kendisi topuk dikeni rahatsızlığı geçiren Erman Toroğlu, çözümü şöyle belirtiyor: Bir kaba üçte iki Vicks üçte bir bal koyun ve iyice karıştırın. Bu karışım bir macun ya da jöle gibi bir kıvam alsın sonrasında bunu ayağınızda ağrıyan yere sürün. Daha sonrasında üstüne naylon bir torba daha sonrasında çorap geçirin diyor. Bu prosedürü üç gün yaptıktan sonrasında bir şey kalmadığını anlatım ediyor.
 • Aidin Salih Topuk Dikeni: Beslenmenin çok mühim bulunduğunu söyleyen Aidin Salih, Limon, portakal, greyfurt, çiğ ıspanak ve domatesi bolca tüketip suyunu içmenizi söylemiştir.

Vicks İle Topuk Dikeni Tedavisi

İnternette muhtelif yerlerde vicks kullanarak topuk dikeninden kurtulan kişileri görüyoruz. Bu kişilerin uyguladığı metot ile şöyle:

 1. Öncelikle bir leğenin içine sıcak su koyu ve otuz dakika kadar ayağınızı orada tutun. (Su soğursa sıcak su ilavesi yapın.)
 2. 1 tatlı kaşığı vicks ve 2 tatlı kaşığı balı karıştırıp macun haline getirin. Daha sonrasında bu macunu topuğunuza ovarak sürün.
 3. Bu prosedürü 3 akşam süresince yapmalısınız. Uygulayan kişilerin bu ağrıdan kurtulmuş olduğu belirtiliyor.

Son olarak Aidin Salih Topuk Dikeni Tedavisi yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5 / 5. 35498

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu