Genel Kültür

Hangi Bölgede Olduğu Karıştırılan İller – Hangi İl Hangi Bölgede

Hangi Bölgede Olduğu Karıştırılan İller, Hangi il hangi bölgede, tabii olarak ki illerimizin hepsinin yerini ezbere bilemiyoruz. Hatta bölge sınırlarında bulunan iller hep karışıyor. Birbirinden hoş illerimiz yedi değişik bölgeye ayrılmışlar. Akdeniz Bölgesinde 8, Doğu Anadolu Bölgesinde 15, Ege Bölgesinde 8, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 8, İç Anadolu Bölgesinde 13, Karadeniz Bölgesinde 8 ve Marmara Bölgesinde 11 ilimiz vardır. Bu iller aşağıda ayrıntılı biçimde belirtilmiştir.

Hangi Bölgede Olduğu Karıştırılan İller (Hangi İl Hangi Bölgede)

1. Bilecik

Herkes tarafınca İç Anadolu bölgesinde zannedilen ama Marmara Bölgesinde olan ilimizin 200bin nüfusu mevcuttur. Ayrıca Osmanlı Devletinin doğduğu topraklardır. Bunun yanısıra çok gezilip görülecek bölgeleri de olan şehrin kültür zenginliği çok yüksektir. Üstelik görkemli kendine has yemekleri, bıldırcın kebabı, nohutlu mantısı vazgeçilmez tatlar arasındadır.

2. Bartın

4 ilçeden oluşan ve kent nüfusu 75bin olan güzide şehirlerimizden biri olan Bartın Karadeniz bölgesindedir. Fakat bir çok insan Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde bulunduğunu zanneder. Hatta ufak bir il olmasından kaynaklı yerini tam anlamıyla bilemeyen şahıs sayısı olabildiğince fazla. Ayrıca Bartın orman ve tabii güzellikler bakımından da olabildiğince zengindir.

Yazı Önerisi: Dünyanın En Pahalı Filmi

3. Uşak

250bini aşkın nüfusu ile Uşak bölge karmaşası yaşanmış olan illerimizin başlangıcında geliyor. İç Anadolu Bölgesinde olduğu zannedilen Uşak aslında Ege bölgesindedir. İklim olarak İç Anadolu’ya daha yakın olsa da aslında Ege Bölgesindedir. Çok değişik medeniyetlerin yüzyıllar süresince yaşamış olduğu Uşak bir kültür diyarıdır. Ayrıca tarhanası, höşmerimi ve bir çok mühim yemeğiyle Türkiye ve Dünya’ya ün salmıştır.

4. Çankırı

Kaya tuzu ile ünlü olan ilimiz Karadeniz Bölgesinde zannedilirken aslında İç Anadolu Bölgesindedir. Tam sınırda bulunan ilimiz çok karıştırılanlar listesindedir. Ayrıca 96bin sözü geçen ilimiz kifayetsiz ağaçlandırma sebebiyle aşınma tehlikesi altındadır.

5. Çorum

Karadeniz Bölgesinde olan ama bütün vatandaşlar tarafınca İç Anadolu’da olduğu kabul edilen ilimiz leblebisi ile meşhurdur. Leblebi ile tatlı dahi yapan ilimizin nüfusu şehir, kır toplam 530bin civarındadır. Osmanlı, Selçuklu, Hitit ve bir çok uygarlık burada yüzyıllarca yaşamış ve izlerini bırakmıştır. Tarihi mühim bir çok noktası olan Çorum’un Osmancık ilçesinde pirinç üretimi de yapılmaktadır.

Yazı Önerisi: Türkiye’de En Çok Takip Edilen Instagram Sayfaları

6. Afyon

İç Anadolu’da zannedilen ama aslında Ege’de olan öteki ilimizle ilgili ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. (Afyon’un neyi meşhur? Yazımız) Sucuğu, kaymağı, lokumu daha bir çok enfes lezzeti ile Afyon en güzide şehirlerimizden biridir. 740bin nüfusla olabildiğince büyük olan Afyon’da Ege’den çok İç Anadolu iklimi mevcuttur.

7. Sivas

Yüz ölçümü olabildiğince büyük olan ve de 940bin nüfusu olan Sivas Doğu Anadolu Bölgesinde değil İç Anadolu Bölgesindedir. Kangalı ile ünlü olan ilimiz kültürel açıdan çok kıymetli bir şehirdir. Ayrıca Birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.

8. Kahramanmaraş

Tarhanası, Dondurması, Kahraman unvanı ile tanınmış en hoş şehirlerimizden biri olan Maraş Akdeniz Bölgesindedir. En çok meydana getirilen yanlışlardan biridir. Hatta bir çok şahıs Güneydoğu Anadolu Bölgesinde zannetmektedir. Ayrıca 1.2 milyon insan yaşamaktadır.

9. Şırnak

Doğu Anadolu Bölgesinde zannedilen ama Güneydoğu Anadolu bölgemizde olan kent Suriye ve Irak ile komşu niteliği taşımaktadır. Toplamda 530bin nüfusu olan kent zannedilenden daha büyük ve de kalabalıktır.

Yazı Önerisi: Bakü Yaşam Şartları

10. Hakkari

280bin nüfusa haiz Hakkari Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Irak ve İran’a sınır komşusudur. Ayrıca bir çok insan bu şehrimizi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde zannetmektedir.

Bölgelerimizdeki İller (Hangi İl Hangi Bölgede)

  • Akdeniz Bölgesindeki İller: Antalya, Isparta, Burdur, Mersin, Hatay, Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş.
  • Doğu Anadolu Bölgesindeki İller: Erzincan, Elazığ, Malatya, Bingöl, Erzurum, Ardahan, Tunceli, Muş, Şırnak, Kars, Ağrı, Bitlis, Van, Iğdır ve Hakkari.
  • Ege Bölgesindeki İller: İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Muğla, Kütahya, Uşak ve Afyon.
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi İller: Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Diyarbakır, Batman ve Siirt.
  • İç Anadolu Bölgesindeki İller: Eskişehir, Çankırı, Ankara, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Yozgat, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Karaman ve Sivas.
  • Karadeniz Bölgesindeki İller: Bolu,, Zonguldak, Karabük, Düzce, Bartın, Çorum, Sinop, Kastamonu, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Rize ve Artvin.
  • Marmara Bölgesinde Hangi İller: Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Bilecik ve Sakarya bulunmaktadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz

0 / 5. 0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu