Rehber

Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi)

Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi) yazımız ile karşınızdayız. Bilmeceler bütün dillerde olduğu gibi Kürtler içinde da oldukça popülerdir. Özellikle soğuk kış gecelerinde Kürtçe bulmacalar eğlence olsun diye aktarılıyor. Kürt dilinin tarihinde bu noktada Kürt yapbozu oldukça mühim bir yere sahiptir.

Bunun yanısıra her dildeki bilmecelerde olduğu gibi Kürtçede de değişik mevzularda ve kolay, orta ya da zor seviyelerde bilmeceler mevcuttur. Sizler için bu yazımızda bu bilmecelere örnekler verdik.

Kürtçe Bilmeceler

Bir toplumun en mühim kültürel ögelerinden birisi de dildir. Kendine ait dili olmayan bir cemiyet düşünülemez. Kürtçe de Kürtlerin ana dilidir. İnsanlar kendilerini en uygun şekilde anlatım etmek için değişik diller öğrenmeye isteklidirler. Bunun yanısıra bir oldukça insan Kürtçe öğrenmeyi kendine gaye edinmiştir.

Gelgelelim bazen bir toplumun kültürünü idrak etmek için o dilin sadece günlük yaşantıda kullanıldığı kadarını bilmek kafi olmayabiliyor. Bu yüzden biz de sizlere bu yazımızda Kürtçe Bilmeceler başlığı altında birtakım bilmece örnekleri verdik. örneğin;

Bilmeceler:

 1. Ne goşt in, lê nermik in, Dengan kom dikin, Ev çi ye, de fem bikin!: Et değil, Lakin yumuşak, Sesleri toplar, Bu nedir, Hadi Anlayın!
 2. Ne dest e, lê wek hev e, Ne şe ye, wek melêv e, Pehn dibe bi erdê ve, Mirov dipîve gav e!: El değil, Lakin onun gibi, Yere yapışır, İnsan onunla yürür!
 3. Wek stêrkan diçirûske, Deriyê wê wek brûsk e, Rondik davê wek nîsk e, Li ser dileqe brû û bisk e, Kî ker nebe, wê naske!: Yıldızlar gibi parlıyor, Kapısı fırça gibi, Rondik içi Mercimek gibi, Kalbinde bir fırça ve bisküvi var, Eğer eşek değilseniz, bilirsiniz!
 4. Wek şivanê berxika, Dinêre li zaroka, Fêrdike hêdîka, Zanîn û tiştika: Kuzu Çobanı gibi, Çocuklara öğretiyor, Yavaş yavaş anlatıyor, Bir şeyler bilmektedir.

Cevapları:

 1. Gul: Kulak
 2. Lıng: Ayak
 3. Çav: Göz
 4. Defter

Kürtçe Bilmeceler Ve Anlamları

Kürtçe Türkiye’de Türkçe den sonrasında maksimum kullanılan dillerin başlangıcında gelir. Bu yüzden de birtakım insanoğlu en azından günlük yaşantılarında kullanılan Kürtçe kelimeleri öğrenmek ister. Ancak daha ilkin de belirttiğimiz gibi, bir toplumun kültürünü anlayabilmek için bu kafi değildir.

Sizler de Kürt kültürünü idrak etmek ve öğrenmek istiyor ve dostlarınızla keyifli zaman geçirmek istiyorsanız, sizler için Kürtçe Bilmeceler Ve Anlamları başlığı altında derlediğimiz Kürt kültüründen birtakım bilmece örneklerini incelemenizi öneri ederiz. İşte onlardan bazıları;

Bilmeceler:

 1. Pênc şax û bi destî ye, Sed û yek huner lê ye, Li heywana pê ye, De bêjin ev çi ye: 5 tanesi şubesi bir elde, 101 hüneri vardır, Hayvanlarda vardır, Hadi açıklayın bu nedir?
 2. Lastikek nerm e, Radike çivê qelem e: Yumuşak bir lastiktir, Kalemin düzenleyicisidir.
 3. Ser textike ne dar e, Bin textike ne dar e, Çilo dixwe ne kar e, Ew çiye?: Sandalyenin üstündedir Odun değil, Sandalyenin altındadır odun değil, Bu nedir?

Cevapları:

 1. Tıli ü Dest: Parmak ve el
 2. Jebir: Silgi
 3. Kusi: Kürsü

Kürtçe Bilmeceler Ve Türkçesi

Kürtçede, günlük konuşmanın ve aynısı üslupların yanısıra gülünç laflar ve bilmeceler de bulunmakta. Kürtçe Bilmeceler Ve Türkçesi;

Bilmeceler:

 1. Qesra spî, bê pencere û bê derî, Tê de rûniştî ye bûkeke zerî: çinde oturmuş sarı bir gelin kız, beyaz saray; penceresiz, kapısız,
 2. Şaşik li ser sera ye, Bang dide ne mela ye: Başında sarık durur, Hoca değil, ezan okur.
 3. Apê min tê ji deştê, Barek strî li piştê: Amcamdır ovadan gelen, Sırtında bir yük diken.
 4. Çavzero, simbêlbelo; Li ser dîwarê hembero; Ela gözü, dik bıyığı var; Dikildiği yerse, karşıki duvar.

Cevapları:

 1. Heg: Yumurta
 2. Dikıl: Horoz
 3. Juji: Kirpi
 4. Kund: Baykuş

Kürtçe Bilmeceler Ve Cevapları (Mamıken Kurdi) yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.

5 / 5. 95476

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu