Okunacak DualarRehber

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler yazımız ile karşınızdayız. Ölünün peşinden okuyabileceğimiz sureler ve dualar ile ölünün kabir hayatını daha hoş hale getirmesine veya amel defterindeki sevaplarının artmasına önemli katkılar sağlayabilirsiniz. Peki Peygamberimiz cenazelerde kabirlerde insanlara hangi sureleri ve duaları teklif etmiştir? Vefat Eden Kişinin Ardından Çekebileceğimiz Tesbihler nelerdir?, Öldükten sonra okunan sureler hangileridir? sorularının cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik.

Ölünün Ardından Çekilecek Tesbih

İnsanı bir kez toprağa verdikten sonra yardımına gelen tek şey Allah’ın rızasını kazanmak için yapmış olduğu ibadetlerdir. İnsan ne kadar ağlasa, ne kadar pişman olsa da öldükten sonra yeniden iyilik yapması olası değildir. Ancak bu dünyadaki akrabalarınız ya da sevdikleriniz bir rahatlama kapısı olabilir. Bu iyiliklerle hem kendimiz bunun yanı sıra onun mükafatından gönderdiğimiz insanlar Allah izin verdiği ölçüde rahatlamış olacaktır. Rabbimiz Kuran’da ölümlü dünyada nefes alan insanların tüm dualarının ve ibadetlerinin karşılığının olacağını bildirmiştir.

Ölen Kişinin Arkasından Hangi Tesbih Çekilir?

Bazı âlimler ölünün arkasından Kur’an okunduktan sonra dua etmeyi teklif etmişlerdir. Sahabelerin yaptıklarını ise bize bildirmişlerdir. Kaybettiklerimizin ardından Fatiha suresini, Yasin suresini ve Kur’an hatmi yapmış olup sevaplarını onlara armağan gönderebiliriz. Yasin suresi için Peygamber Efendimiz “Yasin, Kur’an’ın kalbidir. Onu bir kimse okur ve Allah’tan ahiret saadeti dilerse, Allah onu mağfiret buyurur. Yasin’i ölülerinizin üstüne okuyunuz.” (Müsned, V/26) buyurmuşlardır. Bunlar yapılırken Allah rızası gözetilmelidir. Zira para ile tutulan bir şahsa Kur-an tilaveti yaptırmak doğru değildir. Sizler için Ölen Kişinin Arkasından Hangi Tesbih Çekilir? başlığı altında maddeler verdik

  • Ölen kişinin defnedilmesinden sonra yakınları Yasin, Tebareke, Amenerrasulü ve Rad surelerini okuyabilir.
  • Dünyada bıraktıkları kişilerin onun adına yapacakları hayırdan ölen kimse faydalanabilecektir.
  • Ölü şahsa dua ve sure okumak yararlı iken hatim indirmek daha faydalıdır.

Ölmüş Birine Tesbih Çekmek

Hayatta olan insanoğlunun amel defteri her vakit açıktır. Bunları sevap ile doldurmak kendi elimizdedir. Fakat ahirete gidince amel defterimiz kapanmıyor. Arkamızdan yakarış eden ya da ibadetlerinin sevabından bağışlayan insan bizlerin reha vesilesi olabiliyor. Biz de kaybettiklerimizin peşinden bolca okursak bir olasılık onların rahatlamasına yardımcı olabiliriz.

Bu yüzden Ölmüş Birine Tesbih Çekmek her daim önemlidir. Kaybettiklerinizin sonra yapabileceğiniz en değerli şeylerdendir.

Sevgili Peygamberimiz şu şekilde buyurmuştur: “Biriniz ölürse onu fazla bekletmeyin! Onu derhal kabrine götürün! Fatiha suresi kabrinin başında, Ayak ucunda ise Bakara suresinin sonu okunsun!” (Taberânî, Mu’cemu’l-Kebir, XII, 340; Heysemi) , Mecmau’z-Zevâid , III, 44; Deylemî, Müsned, I, 284)

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.

5 / 5. 62541

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu